Jednou z najviac používaných stránok na svete je Google. Je tomu už viac ako 20 rokov čo tento vyhľadávač uzrel svetlo sveta. Za jeho vznikom stoja dvaja páni, ktorí jedného dňa dostali perfektný nápad.
Písal sa rok 1998 kedy vznikla spoločnosť s názvom Google Inc. Vyhľadávač s rovnomenným názvom vznikol o dva roky skôr. Za jeho zrodom stáli dvaja študenti Standfordovej univerzity v Kalifornii v USA. Výskumný projekt, ktorého zadanie bolo vytvoriť webový vyhľadávač sa rozrástol do podoby, v ktorej ho poznáme dnes.

google

Medzinárodný tím
Dvaja študenti, ktorí na projekte pracovali mali korene v rôznych krajinách sveta. Larry Page bol rodený Američan a Sergej Brin sa narodil v Moskve a do USA odišiel len študovať. Školský projekt sa podaril, ale študenti aj naďalej  pokračovali  v zlepšovaní stránky. Začali vyvíjať algoritmus, ktorý by zoraďoval výsledky vyhľadávania podľa ich relevantnosti a dôležitosti.

Google vs BackRub
Pôvodný názov tohto vyhľadávača bol BackRub. Program bol napísaní v Pythone a Java. Išiel na počítačoch Intel Pentium. Na 28 GB disku bola uložená celá databáza. Google, ako doména bol oficiálne registrovaný 15. septembra 1997. O rok neskôr vznikla rovnomenná spoločnosť – v garáži.
V dnešných časoch tento vyhľadávač prekonal stránky ako Yahoo!, Bing či Baidu a tak sa zdá, že konkurencia na neho nemá. Spoločnosť Google Inc, ktorá začínala v garáži dnes sídli v  Googleplex, Mountain View v Kalifornii v USA, zamestnáva viac ako 57 tisíc zamestnancov a jej pôsobenie je celosvetové.

yahoo

Hodnota Google
V začiatkoch chceli majitelia svoj nápad predať. Vybrali si vyhľadávač Yahoo!, ale ten ich odmietol. Bola to asi najväčšia chyba akú urobili.
Začiatkom 21. Storočia sa Google rozšíril do celého sveta a následne ho preložili do 13 – tich jazykov, čo jeho popularitu a tým pádom aj cenu len zvýšilo. V súčasnosti je odhadovaná hodnota Google 400 miliárd dolárov.