Pri bežnom upratovaní kúpeľne nevynechávame čistenie vane, umývadla, toalety a dlážky. Ale povedzme si úprimne, koľkí z nás umývajú vodovodné kohútiky alebo sprchovacie hlavice?
Práve sprchovacie hlavice boli predmetom vedeckej štúdie vykonanej v Spojených štátoch amerických. Vedci vykonali analýzu vzoriek DNA ktoré získali zo 656 amerických domácností.

koupelna

Na veľké prekvapenie tu zistili prítomnosť mykobaktérii. Tieto voľným okom neviditeľné baktérie sa oveľa častejšie vyskytovali v kovových sprchových hlaviciach ako v plastových a pri porovnaní s Európou sa hojnejšie vyskytovali v Spojených štátoch. Ďalej pri porovnávaní miest Spojených štátov zistili, že sa častejšie vyskytujú v komunálnej vode z vodovodu ako v studňovej vode a ich výskyt je obzvlášť bežný v geograficky teplejších miestach, kde sú zvyčajné rôzne druhy pľúcnych ochorení spôsobených mykobaktériami.

I keď výskumníci objavili že mykobaktérie sú najbežnejšie sa vyskytujúce mikroorganizmy v sprchách, sprchovanie možno stále považovať za bezpečné. Pri každom sprchovaní sme totiž vystavený pôsobeniu mikrobiálneho sveta, ale treba poznamenať že väčšina týchto mikróbov je nepatogénna a neškodná. Mnohé sú dokonca užitočné a sú našou každodennou súčasťou. Neviditeľné mikróby nájdeme všade navôkol – vo vzduchu, na povrchoch, na pokožke.

sprcha

Problém však nastáva ak máme na pokožke rúk ktorou chytáme sprchovacie hadice alebo kohútiky škodlivé mikroorganizmy z vonkajšieho prostredia, napríklad z cesty autobusom. Preto je potrebné okrem pravidelného umývania rúk po príchode domov alebo do práce, z času na čas umyť aj kohútiky a kľučky ktoré prichádzajú do kontaktu s našou pokožkou. Nič však netreba preháňať pretože mikrosvet nám pomáha budovať imunitný systém. Treba si nájsť zlatú strednú cestu. Koniec koncov ako hovorí staré príslovie, čistota pol života.