Avšak Apple poprel, že zmeny boli navrhnuté tak, aby zamedzili presadzovaniu práva USA. Spoločnosť je popredným oponentom americkej legislatívy, ktorá núti technologické spoločnosti udržiavať prístup k komunikácii používateľov.
Táto medzera platí aj pre krajiny mimo USA vrátane Spojeného kráľovstva. Polícia tvrdí, že schopnosť odomknúť telefóny iPhone a iPad je pre ich prácu rozhodujúca.

smartphone

Ale v roku 2016 Apple odmietol pomôcť polícii odomknúť telefón, ktorý použil strelec, ktorý zabil 14 ľudí v San Bernardine v Kalifornii.
„Neustále posilňujeme ochranu bezpečnosti v každom produkte spoločnosti Apple, aby sme pomohli zákazníkov chrániť pred hackermi, zlodejmi identity a narušením ich osobných údajov,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosti Apple. „Máme najväčší rešpekt voči presadzovaniu práva a nevytvárame naše zlepšenia v oblasti bezpečnosti, aby sme znemožnili ich úsilie vykonať svoju prácu. Zmeny predvolených nastavení iPhone majú zabrániť neoprávnenému prístupu k telefónom prostredníctvom portu USB.

V roku 2016 súdny príkaz požadoval, aby Apple pomohol FBI odomknúť telefón, ktorý použil strelec San Bernardino Syed Rizwan Farook.
Spoločnosť odolala a FBI nakoniec zaplatila odborníkov na vývoj technológie, ktorá odblokovala telefón. FBI nikdy nenahlásila bezpečnostnú firmu alebo skupinu hackerov, ktorí vykonali prácu.

data

Mnohí používatelia iPhone boli znepokojení myšlienkou, že orgány činné v trestnom konaní majú prístup k mobilným telefónom. Práve preto začali protestovať proti tejto myšlienke. Chodili pred sídlo Apple, či ich pobočky, s mnoho transparentmi. Na internete sa objavovali témy ako #Don’t break our phones, čo v preklade znamená „Neodomykajte naše telefóny.“
Spoločnosť Apple Inc. je americká nadnárodná technologická spoločnosť so sídlom v meste Cupertino v Kalifornii, ktorá navrhuje, vyvíja a predáva spotrebnú elektroniku, počítačový softvér a online služby. Medzi hardvérové produkty spoločnosti patria smartphone pre iPhone, tabletový počítač iPad, osobný počítač Mac, prenosný prehrávač médií iPod, smartwatch Apple Watch a množstvo ďalšieho.