Počuli ste už o mobilnom dome? Pravdepodobne áno a pokiaľ nie, v najbližšej budúcnosti o nich určite počuť budete. Povedzme si však o ňom niečo aj v tomto článku.
Mobilný dom nie je žiadny smiešny karavan. Hoci nie je to ani štandardný rodinný domček. Najlepšie si ho v stručnosti charakterizujeme ako práve niečo medzi karavanom a rodinným domom. Minimalizmus a praktická stránka karavanu sa tu kombinuje s eleganciou a estetikou klasického domu. A takýto domček je mobilný, teda dá sa previesť na dohodnuté miesto.
A aj v mobilite sú jeho zaujímavé a pre mnohých atraktívne vlastnosti. Takýto dom teda nestaviate na pevných a nehnuteľných základoch, ale po tom ako si ho objednáte, si ho necháte priviesť na konkrétne miesto. A ak by vás po čase toto miesto omrzelo a chceli by ste zmeniť lokál, resp. polohu bývania, domček môžete so sebou previesť zas inde.
Tento trend vznikol v Spojených štátoch a najviditeľnejší tam bol v 70-tych rokoch minulého storočia, v móde Hippies a vytvárania vlastných komunít. Hoci tento trend je v USA populárny dodnes a mobilné domy začínajú byť pojmom aj na Slovensku či v susedných Čechách a celkovo v Európe.
Dnes už nevravíme o móde Hippies a v podstate ani o masovom vytváraní komunít. Napriek tomu má mobilný dom veľa iných praktických spôsobov využitia:
Často sa využíva ako rekreačné sídlo, teda niečo ako taká lepšie zariadená chatka, kde sa dajú nerušene tráviť chvíle oddychu a pohody.
V niektorých prípadoch sa však využíva aj k celoročnému bývaniu, ak niekto hľadá lacnú alternatívu bývania, najčastejšími záujemcami sú v tomto prípade mladé páry.
S mobilným domom sa dá rozbehnúť podnikanie. Priestory sa dajú využiť napríklad na varenie a predaj kávy či rýchleho občerstvenia.
Využívajú sa aj ako pracovné, resp. administratívne priestory. Pre firmu ako tiež pre samostatného podnikateľa.