Do áut sa nám najčastejšie nasťahujú kuny, potkany a myši. Nehľadajú však potravu, ale teplý a pohodlný úkryt pred chladným počasím. S týmto problémom sa preto stretávame v podstate iba počas zimy. Po tom, ako odstavíme auto, ostáva motor ešte nejakú chvíľu nahriaty, a to je pre hlodavce hotový magnet. Do interiéru sa dostanú zo spodnej časti vozidla, kde sa nachádza dostatok otvorov. Hlodavec v aute nie je vôbec sranda. I v priebehu jednej noci, totiž tieto zvieratká dokážu prehrýzť dôležité káble. Auto sa tak môže stať nepojazdné, čo je ešte ten lepší prípad. Ak sa totiž porucha neprejaví ihneď pri naštartovaní, môže zapríčiniť aj vážnu dopravnú nehodu.
 
zima

Ako svoje auto ochrániť
 
V prvom rade je potrebné povedať, že vaše auto pred vniknutím neželaného hosťa, nemáte takmer žiadnu šancu uchrániť. Je jedno či parkujete v garáži, meste, dedine, alebo uprostred lesa. Hlodavce sa vyskytujú všade. Jediným riešením, je použitie špeciálneho prípravku, ktorí slúži ako odpudzovač. Dostanete ho v podobe spreja, na takmer každej čerpacej stanici. Stojí okolo šiestich až desiatich eur, a verte, že sa táto malá investícia oplatí. Strieka sa na celý podvozok auta. Pôsobením vody však stráca svoje účinky, takže je potrebné tento ochranný povlak aplikovať pravidelne.
 
Druhým riešením je ultrazvukový odpudzovač. Tieto prístroje sa bežne používajú v domácnostiach. V ponuke však nájdete aj špeciálne upravené výrobky, ktoré pripojíte k autobatérií, alebo fungujú na klasické tužkové baterky.

zimní období
 
Čo robiť, ak sa už dostali dovnútra
 
Ak sa vám hlodavec do auta už dostal, musíte siahnuť po klasických riešeniach ako sú pasce, alebo odchyt. Jedom v podobe granúl sa určite vyhnite. Po tom, ako ich zviera zožerie, neuhynie ihneď. Verte, že hľadanie zdochnutého potkana v útrobách automobilu , nie je nič príjemné. Navyše sa nejedná o veľmi humánne riešenie. Preto radšej siahnite po klasických klepcoch, alebo klietkach, kde votrelca nalákate na potravu. Následne ho môžete vypustiť niekde uprostred lesa, kde nenarobí žiadnu škodu.