Strecha domu je najvystavovanejšia časť domu voči poveternostným vplyvom. Kvalitná strešná krytina musí dobre zvládať vysoké horúčavy, silné dažde, návaly snehu, či mrazy. Preto by sme jej výber nemali podceniť. Pri rozhodovaní zohľadňujeme tvar strechy, ale pozeráme sa aj na ďalšie kritéria, ktorými sú odolnosť voči ohňu, hluku, mrazuvzdornosť, nosnosť strechy. Musíme poznať typ stavby, konštrukciu strechy, z čoho sú postavené obvodové múry, ale musíme si zároveň premyslieť akú sumu finančných prostriedkov sme ochotní investovať do výmeny strechy. Väčšina strešných krytín je vhodná na novostavby, ako aj na rekonštrukcie starších rodinných domov. Medzi najčastejšie používané strešné krytiny u nás sú betónové škridle a plechové, plastové a asfaltové krytiny.

střecha

Betónové škridle

Betónové škridle sú krytina, ktorá má za sebou dlhoročný vývoj. Moderné technológie zdokonalili vlastnosti betónových škridiel a urobili z tejto krytiny cenovo prijateľné riešenie s dlhou životnosťou. Výrobcovia betónových škridiel udávajú životnosť až 100 rokov. Betón ešte v priebehu rokov dozrieva a tvrdne, vďaka čomu sú tieto škridle skutočne odolné. Medzi jej ďalšie výhody patrí to, že nie sú zdraviu škodlivé, nakoľko sú vyrobené zo 100% prírodných surovín, ako sú cement, piesok, voda a farbivo. Vyznačujú sa tiež vysokou odolnosťou voči mrazu a nehorľavosťou. Betónová škridla poskytuje domu tradičný výzor s modernými funkciami vďaka ktorým nám bude dlhodobo slúžiť.

tašky

Plechová strešná krytina

Najčastejšie sa vyrába z ocele, hliníka, medi a zinku. V minulosti bola často používaná ako krytina na pokrývanie striech rodinných domov. Dnes sa najčastejšie využíva na pokrytie obchodných centier, výrobných hál a budov. Jej výhodou je najmä nízka cena v porovnaní s inými druhmi krytín. Zároveň má nízku hmotnosť a dlhú životnosť. Mýtus, že plechová strecha je hlučná počas dažďa je dnes už vyvrátený. Moderné plechové krytiny sú vyrábané v kvalitnom materiálovom a tvarovom prevedení a ich hlučnosť je výrazne eliminovaná. V minulosti bolo potrebné pravidelne obnovovať vrchný náter na plechových strechách. Dnešné krytiny sú však vyrábané s takou povrchovou úpravou, ktorá je vysoko odolná.
Strešné krytiny sa okrem svojej ochrannej a estetickej funkcie líšia svojimi vlastnosťami a ponúkajú nám rôzne výhody. Ak sa práve rozhodujete, ktorá krytina by bola najvhodnejšia pre Váš dom, inšpirujte sa na stránkewww.krytina.sk. Nájdete tu množstvo odborných článkov a zaujímavostí nielen o strechách.