Viete aké je najsilnejšie auto na svete a aké má parametre? Britský časopis Top Gear zverejnil prvé podrobné informácie a nové fotografie Shelby Supercars (SSC), ktorý nahradí model Ultimate Aero.

veterán

Shelby Supercars (SSC) oznámila názov svojho nového modelu – supercar, ktorý, ako už uviedli vývojári, sa stane najvýkonnejším a najrýchlejším výrobným automobilom na svete. Vozidlo bolo pomenované Tuatara (čítané Tutara ) – na počesť plazov, ktoré žijú na Novom Zélande. Z maorského jazyka sa slovo tutara prekladá ako ihly na zadnej strane , čo by podľa SSC nápadu malo byť spojené s tvarom zadnej časti supercaru.

Vývojári tvrdia, že tento automobil bude najsilnejší a najrýchlejší  na svete  a musí byť schopný poraziť rýchlostný rekord Bugatti Veyron Super Sport, zrýchlenie na 431 kilometrov za hodinu. Očakáva sa, že od nuly do 96 kilometrov za hodinu môže novinka zrýchliť za 2,8 sekundy a jej maximálna rýchlosť bude 440 kilometrov za hodinu.

motor

Táto novinka bude vybavená 6,8-litrovým 8-valcovým motorom s dvoma turbínami, ktoré ako samotné kompresory vyvinula spoločnosť Shelby Supercars nezávisle. Výkon motora je 1350 koňských síl a jeho červená zóna začína na 9000 ot./min. Stojí za zmienku, že prevodovka s trojkolesovou spojkou, zavesením, karbonátovými brzdami Brembo a riadením dostala od svojho predchodcu – Ultimate Aero. Ceny začnú v USA od 970 tisíc dolárov. Lacné však?
Čo sa týka interiéru auto nemá tradičné prístrojové dosky. Miesto za volantom tvoria tri premietacie displeje : jeden zobrazuje rýchlosť otáčok a motora, druhý – zvolený prevodový stupeň.. Na strane spolujazdca sa objavia ďalšie dve premietacie displeje, kde sa zobrazí rýchlosť  a preťaženie. Prekvapiť Vás tiež môže aj osem stupňová prevodovka.

Tak načase začať šetriť alebo si v práci zobrať nadčasy! Pôjde o sériovú výrobu, čiže ak sa poponáhľate jedno Vám určite ostane.