Zvyšky potravín, surovín, olejov, masti, omáčok alebo iných jedál by ste nikdy nemali splachovať do kuchynského drezu či záchoda. Mnoho ľudí toto odporúčanie nerešpektuje a akonáhle objavia v chladničke pokazené či nedojené potraviny, ako je napríklad polievka, šup s ňou do záchoda. Takéto splachovanie mastných a olejových zvyškov vám môže narobiť v kanalizácií a odpadových potrubiach peknú šarapatu a neplechu. Možno si poviete, že takéto splachovanie praktizujete už dlhé roky a zatiaľ sa neobjavil žiadny problém. Ide však o časovanú bombu, a preto pokiaľ so splachovaním zvyškov potravín neprestanete, problém sa určite raz prejaví, avšak vtedy už bude možno neskoro.

oprava kanalizácie

Prečo je vlastne dôležité, aby sa zvyšky jedla a hlavne olejov do kuchynského drezu nesplachovali? Odpoveď je jednoduchá. Je to preto, lebo olej sa nespláchne vodou až priamo do odpadu, ale zostáva nalepený vo vnútri potrubia a po jeho stenách. Čokoľvek ďalšie čo potom splachujete do umývadla alebo záchoda sa veľmi ľahko na olejových zvyškoch zachytí a takto sa postupne nabaľujú na seba vrstvy nečistôt. Ak bude vrstva už príliš veľká, spôsobí nepriechodnosť a odpadová voda nebude mať kvôli upchatiu kam prechádzať.

inštalatérske služby

Tento problém si môžete všimnúť napríklad na základe spomaleného odtekania, avšak následky môžu byť oveľa závažnejšie, než len upchatý odtok. Nahromadené nečistoty, ktoré potrubie upchávajú a znemožňujú odpadovej vode pretekať je potrebné čo najskôr odstrániť, pretože voda môže kvôli pôsobeniu tlaku preraziť alebo iným spôsobom poškodiť kanalizáciu. Preto by ste mali vždy dávať pozor na to, čo do odpadu splachujete a dbať na zvýšenú starostlivosť o kanalizáciu. Keď náhodou spozorujete upchatý či spomalený odtok alebo iný problém, objednajte si opravu kanalizácie. Netreba čakať na poslednú chvíľu, lebo vtedy už môže z menšieho problému vzniknúť katastrofa, ktorá si bude vyžadovať väčší zásah či výmenu potrubia. Predsa len radšej nech ide o planý poplach, ako riešiť vzniknuté škody. Opravári kanalizácie dokážu odhaliť s pomocou monitoringu aj skryté problémy, ktoré by ste si samovoľne pravdepodobne nevšimli. Z toho dôvodu je vykonávanie pravidelného čistenia a monitoringu kanalizácie nesmierne dôležitá a nemala by sa zanedbávať.