Trápia vás metličky, alebo dokonca väčšie varixy? V oboch prípadoch tu nevravíme len o esteticky nepriaznivých chybičkách, o vystúpených žilách, čo sa nachádzajú na vašich nohách, ale môže ísť o niečo závažnejšie, kedy bude potrebná kŕčové žily liečba. Vznik kŕčových žíl totiž môže prerásť do problémov, ktoré budú veľmi obmedzujúce a intenzívne súvisieť so zdravím, no samozrejme ak sa zakročí včas, dajú sa komfortne odstrániť.

doktor, tablet

Najmä zo začiatku predstavujú skôr estetický problém a človeka nijak značne neobmedzujú. Ak sa im však nebude venovať pozornosť, časom sa v ich spojitosti dostaví zápal a nepríjemná bolesť. Rizikom je tu takisto vznik trombózy. Ak sa včas neodstránia, citeľné a viditeľné budú prvé príznaky ako hlavne pocit ťažkých, opuchnutých nôh a ich bolesť a svrbenie, ďalej aj viditeľnosť kŕčových žíl a stmavnutie kože na postihnutom mieste.

Koho a prečo postihujú?

Najčastejšie trápia ženy, vyskytujú sa však tiež u mužov, hoci je známe, že oveľa častejšie postihnutými sú práve ženy. V mnohých prípadoch vzniká toto ochorenie z genetických príčin.

žena, nohy

No samozrejme aj v tomto prípade existujú faktory, ktoré k tomuto ochoreniu prispievajú a vlastne ho zhoršujú. Na začiatok spomeňme faktory súvisiace so ženským pohlavím ako tehotenstvo či užívanie antikoncepcie. Potom sú tu ale tiež všeobecné dôvody súvisiace so životným štýlom a stravovaním, kedy je rizikovým nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie, či naopak dlhodobé státie. Ďalej tiež fajčenie a častá konzumácia slaných jedál chudobných na vlákninu a vitamíny (C).

Pozor si treba dávať aj na tesné oblečenie a obuv s vysokým (alebo žiadnym) opätkom. Faktorom sú aj vysoké teploty špecifické napríklad pre saunu.

Problém s kŕčovými žilami sa dnes dá odstrániť napríklad aj laserom, rýchlo a bezbolestne. Vždy je však vhodné venovať pozornosť aj vyššie zmieneným dôvodom a hlavne sa snažiť meniť polohy, cca každých 15 minút.