Investícia do zlata sa vypláca. Minimálne z hľadiska majetkového poistenia do budúcna. Zlato totiž zostane cenný kov aj v čase krízy a na rozdiel od platobných peňazí sa jeho hodnota výraznejšie neprepadne. Udržiava sa relatívne stálu hodnotu a investičné zlato je preto z hľadiska iných investícií pravdepodobne najstabilnejšie. Predovšetkým ak vravíme o fyzickom vlastníctve zlatých tehličiek alebo mincí.

placka na červené podkladu

Je ale vôbec takáto forma vlastníctva na Slovensku možná? Pretože NBS ju neumožňuje a Mincovna Kremnica nevyrába mince za týmto spomenutým účelom. Slovenskí záujemcovia pritom prejavujú najväčší záujem hlavne o zliatiny zo švajčiarskych rafinérií a o mince z rakúskej centrálnej banky. A k týmto sa dá dostať cez špeciálnu mincovňu, resp. predajňu v Bratislave na Dunajskej ulici. Nepôjde teda o nákup nejakého slovenského investičného zlata, ktoré v podstate neexistuje, ale o vzácne zliatky a mince cudzokrajného pôvodu.
Nákup zlata bez DPH

  • Na kúpu investičného zlata sa takisto neviaže povinnosť priplatiť DPH, čo je jedným z ďalších faktorov výhodnej investície.
  • Takáto výnimka platí pre zlaté tehličky, ktoré majú rýdzosť 99 % a v prípade zlatých mincí je podmienkou minimálna rýdzosť 90%.

Tento ušľachtilý kov si vo svete drží veľmi stabilnú hodnotu, čo je z hľadiska iných typov investície a komodít skôr sympatická výnimka. Dá sa uskladniť, nehrdzavie a nepoškodí ho napríklad ani vplyv ohňa alebo vody. Vo svojej podstate ide o nezničiteľný kov.

tři placky

  • A nezničiteľný je to správne slovo nielen z hľadiska fyzickej stálosti, ale takisto z hľadiska jeho hodnoty, ktorá výraznejšie neklesá ani pod vplyvom finančných zmien či v časoch krízy.

Spôsob takejto investície ale pravdepodobne nespočíva vo vidine rýchleho zbohatnutia. Pretože má viac menej stabilnú hodnotu, čo už bolo spomenuté. Jeho dopyt ale dokáže vzrásť v prípade blížiacej sa krízy. Vtedy bude oproti papierovým peniazom ešte cennejšie, pretože peniaze naopak budú strácať na svojej hodnote.
Princíp fyzického vlastnenia tejto komodity ale spočíva hlavne v majetkovej istote pre budúcnosť.