Staré dobré klasiky
To je už všetkým známa numizmatika, čiže zbieranie mincí a filatelistika, teda zbieranie známok. Okrem toho veľa ľudí zbiera obrúsky, pivné tácky a mladšia generácia rôzne kartičky športovcov a podobne. Pre mnohých ľudí je to zábava, no oveľa viac už vidí zbieranie ako istú povinnosť, niečo, čo môžu neskôr odovzdať mladšej generácii a čo bude mať možno o pár rokov aj nejakú hodnotu. Taká vzácna minca Vám môže o dvadsať alebo tridsať rokov vyniesť pekný balík, no ľudia si väčšinou oveľa viac ako peňažnú hodnotu, cenia niečo osobné, čo do nej vložili.
 stará literatura
Originalita aj v zhromažďovaní
Nájdu sa ľudia, ktorí sa neuspokoja so stereotypmi ani pri záľubách. Keď si to zoberieme od menej bežných, ale nie až takých zvláštnych zberateľov, dobrým príkladom sú knihy. Niektorí ľudia ich majú celú kopu a naozaj im venujú čas, hlavne tým, že ich čítajú. Špecifickí sú tí ľudia, ktorí zbierajú len špeciálne druhy kníh, napríklad antikvariátové alebo iba jeden konkrétny žáner.

Ďalšou kapitolou sú minerály. Stretli ste sa už niekedy s človekom, ktorý mal dom alebo byt plný kamienkov? Veľa ľudí zbiera polodrahokami. Buď také, čo si zakúpia, alebo také, čo si sami nájdu. Ďalšia vec je zbieranie podpisov, ktorá možno ľuďom ani nepríde tak veľmi originálna, no skúšali ste niekedy zbierať autogramy? Trpezlivosť týchto ľudí je priam neuveriteľná, na niektoré podpisy musia čakať aj rok a v niektorých prípadoch sa nikdy nedočkajú.
 obálka s razítky
Miesto pre všetkých
Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú vášeň pre túto záľubu, určite navštívte niektorú zo stránok pre zberateľov. Je ich neúrekom, môžete si vymeniť skúsenosti, poprípade zistíte, na koho sa obrátiť. A možno vám vaši kolegovia dajú aj dobré tipy, ako si svoju zbierku rozšíriť. Na takýchto stránkach sa určite nestratíte ani vtedy, keď zbierate niečo netradičné.