V dnešnej dobe spoločnosť kladie osobitné požiadavky na ženskú krásu. A hlavná vec medzi nimi je štíhlosť. Tenkosť je teraz na vrchole popularity! Reklama, fitness tréneri, úspešní podnikatelia, lekári – všetci okolo hovoria, že extra tuky sú zlé. V tomto prípade sa aj tí, ktorých váha je v rámci fyziologickej normy, často nazývajú tučnými.

modelka

Výsledkom je, že mnoho mladistvých dievčat je úprimne presvedčených, že s nimi "niečo nie je v poriadku" a idú na extrémne opatrenia, aby splnili stanovené normy krásy. Preto buď úplne odmietajú jesť, alebo sa zbavia potravín, ktoré vstúpili do tela akýmkoľvek dostupným spôsobom (pomocou laxatív, diuretík, pravidelného zvracania a vyčerpávajúceho cvičenia). Tieto symptómy jasne naznačujú anorexiu. Navyše, naposledy vedci získali dôležité údaje: ukáže sa, že existujú genetické faktory, ktoré výrazne zvyšujú riziko vzniku anorexie! Táto choroba vedie k narušeniam v niekoľkých systémoch tela – endokrinných, tráviacich, reprodukčných. 

hubnutí

Prvé príznaky anorexie
Rodičia by mali byť opatrní, ak ich dcéra:

  • často hovorí o potrebe schudnúť (telesná hmotnosť môže byť v normálnom rozmedzí);
  • znížená hmotnosť;
  • Jedlo je veľmi selektívne, starostlivo počíta kalórie jedla;
  • vždy existujú nejaké výhovorky aby sa vyhla rodinným obedom a večere;
  • neustála únava, ospalosť, slabosť, neprítomnosť,
  • depresívna nálada – alebo všetko je presne naopak: aktivita rastie, nálada je zvýšená;
  • menštruácia sa stáva nepravidelná alebo zmizne úplne;
  • pokožka sa stáva suchou.

metr
Všetky tieto príznaky sú vážnym dôvodom okamžite vyhľadať pomoc špecializovaných lekárov. Anorexia najčastejšie postihuje dospievajúce dievčatá. Najmä tie, ktoré sa vyznačujú zvýšenou emocionálnou citlivosťou, vysokou úzkosťou, starostlivosťou a prísnymi požiadavkami na seba. Najvyšší výskyt je vo veku 14-18 rokov. V tomto veku nastáva radikálna zmena tela. Adolescenti často nachádzajú nedostatky vo svojom vzhľade, najmenšia kritika ich váhy môže viesť k nepredvídateľným následkom. Chlapci sú tiež náchylní na anorexiu, ale v menšom rozsahu.