Ste najstaršia sestra a pomerne často musíte strážiť svojich mladších súrodencov. Alebo ste najstaršia sesternica a strážite svojich bratrancov a sesternice. Alebo ste najmladšia sestra a strážite svoju neter alebo synovca. Alebo strážite dieťa od susedov. Možností je nespočetne veľa a preto vám prinášam zopár rád, čo si treba prichystať, keď vás poprosia o stráženie dieťaťa:

tvář

1.       Pevné nervy
Tento bod sa možno nebude týkať všetkých detí, pretože sú aj také, ktoré keď niekam položíte tak tam budú sedieť za akýchkoľvek okolností. Ak nie ste ten typ, že máte trpezlivosti aj na rozdávanie, poradila by som vám, aby ste sa teda duševne, psychicky pripravili na to, že vás možno dané dieťa bude jedovať. Ale práve to mu robí radosť, takže by ste sa nemali nechať a mali by ste rázne určiť pravidlá.

2.       Spoločenskú hru
Pamätáte sa na ne ešte? Spoločenské hry sme hrávali, keď sme boli ešte malé deti. Dnes sa deti hrajú už len na tabletoch, mobiloch, počítačoch a na spoločenské hry sa zabúda. Určite ešte doma nejakú nájdete. Dieťa bude zaujaté, pretože to bude preňho niečo úplne nové. Aj keď ešte nemá na to vek, skúste mu hru trochu uľahčiť a možno sa aj veľa nasmejete.

holka

3.       Menšiu sladkosť na začiatok
Ak sa vás ešte hanbí, sladkosťou veľmi dobre prelomíte ľady. Poteší sa a hneď si ju bude pýtať otvoriť, takže by ste sa mohli s jeho rodičmi dohodnúť, čo by ste mu mohli kúpiť. Nie všetci rodičia sú totiž radi, keď ich deti kŕmite kadejakými čokoládkami a podobne.

4.       Kreatívne nápady
Malé dieťa má dosť veľa fantázie, preto by ste sa mohli trochu vrátiť na jeho úroveň a spolu s ním sa hrať. Vymýšľanie vlastných hier je veľmi dôležité pre jeho rozvoj a vám tiež trochu priblíži vaše detstvo, neuveríte aký budete oddýchnutý a odreagovaní po hre s ním.

kluk

5.       Keby bolo najhoršie – televízor
Je to naozaj len núdzové riešenie. Keby ste už naozaj nemali kreatívnu chvíľku a nevedeli nič vymyslieť, stačí keď mu pustíte televízor a razom je pokoj a kľud. Preto ho toľko ľudí a rodičov využíva, aby si stihlo aspoň upratať.
Verím, že vám moje rady aspoň trochu pomôžu a zažijete príjemné popoludnie s bratrancom, bratom, susedom, synovcom alebo s niekým iným…