Myslím, že už sme si všetci zvykli na to, že domy sa už nestavajú z hliny. V dnešnej dobe používame na výstavbu mnoho materiálov, od tých tradičných ako tehly, drevo, betón môžeme nájsť aj trochu netradičnejšie domy postavené zo slamy alebo konope.

domeček

Ale inžinieri sa rozhodli postaviť aj oveľa zaujímavejšie domy. Napríklad ľadový hotel vo švédskej dedine Jukkasjärvi, ktorá sa nachádza za polárnym kruhom. Celý hotel je ľadovým dielom, každý detail je vytesaný z ľadu, dokonca aj postele sú z kociek ľadu. V lete keď sa hotel roztopí, turisti sa môžu ubytovať v miestnostiach, ktoré sú špeciálne chladené. To všetko je možné docieliť vďaka tomu, že ľad potrebuje veľmi veľa tepla, aby sa kompletne roztopil.
Ďalšou zaujímavou budovou je chrám v Thajsku, ktorý je postavený z pivných fľašiek. Dekoratívne mozaiky sú vytvorené z pivných vrchnákov, hnedé a zelené sklo vytvára zaujímavý kontrast, ktorý na stenách vytvára zaujímavé obrazce. Sklenené steny vytvárajú súkromie ale vďaka ich priesvitnosti prepúšťajú do izieb jemné tlmené svetlo. Mních, ktorý tento chrám postavil, chcel vytvoriť dielo, ktoré kritizuje konzumný spôsob života a dokazuje, že aj z odpadu sa dá vytvoriť niečo nádherné.

osada

Existuje veľa domov, ktoré sú postavené zo starých budov, napríklad zo starých mlynov, lodných kontajnerov alebo starých fariem ale tento dom je naozaj netradičný. Všetko čo na jeho výstavbu potrebujete je staré lietadlo a pretože lietadlá sú skonštruované tak, aby odolali veľkému tlaku, dajú sa použiť ako veľmi solídne domy. Lietadlá sú veľmi pevné, vode odolné a vnútri zasa dosť priestranné, keď sa zbavíte všetkých radov sedadiel. Ďalším dôvodom, prečo by ste namiesto normálneho domu mali kúpiť lietadlo, je ich celkom nízka cena, nefunkčné lietadlá sú v podstate bezcenné – teda keď si odmyslíte kovy. Dnes už dokonca existuje pár firiem, ktoré sa špecializujú na výrobu domov z lietadiel.

Milióny použitých pneumatík, sú každoročne vyhodené na skládkach, kde nemajú žiadnu budúcnosť. No, keď sa nad tým zamyslíte tak pneumatiky sú skvelý stavebný materiál. Je ich veľa, sú pevné a môžete ich použiť ako izoláciu, samozrejme predtým ich musíte trošku upraviť. Guma je vysoko izolačný materiál, čo je vysoko energeticky efektívne. Budovy, ktoré sú izolované gumou, majú nižšie nároky na vykurovanie a v lete ich udržíte dlhšie chladné. A ak sa náhodou bojíte požiaru, nemusíte, tieto gumy sú obalené nehorľavou látkou.
Posledný dom, ktorý vám dnes predstavím, je postavený z veľmi zvláštneho materiálu a to sú mamutie kosti. Bolo by neuveriteľne drahé postaviť ho ešte raz, pretože mamuty už nebrázdia končinami našej zeme, ale naši predkovia, mali skoro neobmedzené zásoby mamutích kostí. Jednoducho si vykopali kruhovú dieru, a mamutie kosti slúžili ako steny, medzery medzi nimi boli pravdepodobne vyplnené hlinou a zvieracou kožou.