Nové návrhy a koncepty áut z dielní vývojárskych firiem a ich dizajnérov už roky vychádzajú z návrhov vozidiel bez spätných zrkadiel. To, že zavadzajú dizajnérom, je jedným z dôvodov tejto zmeny, ale to, že ich nahradia kvalitnými spätnými kamerami, bude však výrazným prínosom nielen pre vodičov, ale aj pre asistenčné systémy.

hybrid
 
Spoľahlivejšie ako ľudské oko
Spätné zrkadlá, ako ich poznáme dnes, budú postupne nahradené kvalitnými kamerami, ktoré sú na takej technickej úrovni, že sú schopné toho zaznamenať podstatne viac, ako dokáže ľudské oko. To sa musí spoľahnúť len na to, čo vidí v obmedzenej ploche spätného zrkadla. Kamera má navyše aj tú schopnosť, že vodičovi dokáže ukázať všetko podstatné a ešte k tomu pridá aj doplňujúce informácie.
 
Menej odporu
Zníženie odporu vzduchu, ktoré odstránením zrkadiel nastane, je určite jedným z benefitov tejto zmeny. Teória, ktorá sprevádza celý nápad, tvrdí, že sa môže tiež zlepšiť  viditeľnosť pri nepriaznivom počasí, nezanedbateľná je aj možnosť zníženia hromadenia snehu pri prípadnom silnom snežení a podobne. Pravdepodobne však už nastal čas, aby sme od teórie prešli rovno k realizácii. Spoločnosť Lexus patrí k prvým, ktorá na trh priniesla premiérový model auta už bez spätných zrkadiel a ktorá ich vymenila za kamery v kombinácii s displejom.
 
Zatiaľ iba v Japonsku
Prvým modelom, ktorý je takto vybavený, je stredne veľký sedan Lexus ES a zatiaľ sa predáva iba v Japonsku. O prvenstvo s podobným systémom bojuje Lexus s automobilkou Audi, ktorá sa túto novinku rozhodla nainštalovať do svojho modelu E-Tron. Je teda jasné, že technológia je už na svete, je len otázkou času, kedy sa takéto vozidlá okrem Japonska začnú predávať aj v ostatných častiach sveta, a takisto ktorá z automobiliek bude ďalšou v poradí čo sa do tejto technológie pustí. Určite to však nebude trvať dlho, pretože benefity, ktoré prináša, sú jasné, teraz je na rade testovanie a prijímanie príslušnej legislatívy, aby sa predaj rozbehol. Je tradíciou, že prvé v poradí na získanie tohto systému sú luxusnejšie značky a potom sa dostanú aj k ostatným.

zrcátko
 
Horko-smiešne konštatovanie
Je to naozaj tak, zábavný na tom celom je fakt, že autám odstránia spätné zrkadlá ešte skôr, ako sa ich niektorí vodiči vôbec niekedy naučia používať správne…