Ešte predtým než existoval Youtube, predtým než existovali vývojári aplikácií, hier, či softvéru, sa pod pojmom podnikanie v nejednom prípade myslelo otvorenie prevádzky, čiže často sa podnikalo v odvetví gastronómie.

sklenička

Ale niet sa čomu diviť. Predsa ide o príjemné prostredie, v ktorom si ľudia môžu každodenne odpočinúť pri kvalitnom jedle alebo víne, taktiež aj hudbe či športovom prenose, to už záleží od typu prevádzky. Tieto služby boli žiadané vždy, ešte pred prohibíciou a mnohí prevádzkovatelia to tušili, tak začali jednať a otávarali v mestách svoje gastronomické prevádzky, mnhohé z nich však predávali najmä alkohol. Výnimkou nebolo ani Slovensko. Okrem salašov už bolo vidno i prvé krčmy. Avšak doba pokrokuje a odvtedy majú prevádzky veľa podôb, každý si dnes príde na svoje.

Rodinka si môže zájsť pravdepodobne do pizzérie alebo rýchleho občerstvenia či napríklad ázijského bistra, zaľúbený a randiaci pár môže navštíviť solídnejšiu reštauráciu, no a partia kamarátov sa zíde pri pive a pri športovom prenose na veľkoplošnej TV priamo v bare, partia rebelujúcich tínedžerov zasa uvíta koncertné podujatia, rovnako tak aj dospelší milovníci živej hudby.

tabule

•         Tak to vidíme, skutočne si nájde takmer každá skupinka ľudí to svoje, no dôležité rovnako zostáva, že každý takýto potencionálny zákazník v určitých prevádzkach nechá i svoje peniaze. Niekto viac, iný menej, avšak táto forma podnikania bola obľúbenou ako medzi zákazníkmi, tak aj medzi ľudmi, ktorí túžili mať vlastný podnik a tým pádom otvorenú vlastnú živnosť. Na popularite to ani z jednej strany nestráca, skôr naopak, prevádzky sú dnes už samozrejmou a pravidelne navštevovanou lokalitou, sú takmer všade.

drink

Takéto podniky však bývajú vystavované kontrole, podľa zákona musia prebiehať hygienické kontroly, pretože sa podniká v odvetví stravovania a pri zlom zaobchádzaní či podávaní skazených ingrediencií hrozí poškodenie na zdraví zákazníka, teda občana. Pri určitých nedorozumeniach týkajúcich sa hygieny tak môže mať prevádzka stopnutú, ak nie zrušenú svoju činnosť.