V tejto dobe, kedy je dovolené byť prakticky len doma, sa môžeme zabaviť hraním hier, ale na to je potrebné mať tú správnu výbavu. Nie každý si vie poradiť, a preto vznikol tento článok.
Nutné je vždy zvážiť aké hry budete chcieť hrať, aké majú požiadavky na náročnosť na grafiku a podľa toho sa odvíja aj cena počítačov a notebookov.

Čo čakať u herného počítača?

U stolného počítača je jasné, že bude umiestnený väčšinou na jednom mieste a ťažko sa s ním budete presúvať. Vďaka tomu, že počítač má jednotlivé komponenty pomerne dobre dostupné, dajú sa veľmi ľahko a rýchlo vymeniť za nové, lepšie a všeobecne výkonnejšie.

Obrázek1

Ak teda váš počítač nestačí s grafikou či pamäťou, stačí len kúpiť novšiu grafickú kartu alebo rozšíriť pamäť. Rovnako ľahko vymeníte za väčší a rýchlejší SSD (ak uvažujete o klasickom HDD, tak jedine ako o sekundárnom úložisku s veľkou kapacitou).

Problémy s presunom do postele, na dovolenku alebo kvôli okupovaní väčšieho priestoru na vašom stole i pod ním, vyvažuje možnosť rýchlej výmeny komponentov, nižšia cenová relácia a oveľa dlhšia životnosť. Navyše herný počítač sa menej prehrieva a tiež je podstatne menej hlučný. V dôsledku toho je dôležité strážiť výkon a funkciu chladenia, ktorého výmena nie je nijak náročná.
Počítače sa musia čistiť a pre údržbu je počítač pohodlnejší ako notebook. Po mesiacoch používania sa dovnútra zanesie veľa prachu.

K hernému pc patrí aj vhodný herný monitor, myš, reproduktory, alebo slúchadlá. Nie každý monitor má zabudované reproduktory. Pre hranie hier budete potrebovať dostatok pamäte RAM (choďte minimálne do 32 GB, ale i viac). Ďalej si kúpte pevný disk, ktorý má viac ako 1 TB pre ukladanie veľkých dátových súborov.
K hraniu hier je veľmi často potrebné mať internet, takže by nemala chýbať dostatočne rýchla sieťová karta či wi-fi karta. Dnes existujú portály, kde si možno hry kúpiť a stiahnuť rovno do PC. Ale môže sa stať, že sa rozhodnete čas od času kúpiť hru na CD / DVD a k tomu potrebujete mechaniku, resp. rovno vypaľovaciu mechaniku.

Má zmysel kúpiť herný notebook?

Herný notebook má hlavnú výhodu v možnosti premiestniť sa sním, kam chcete. Môžete s ním odísť vlakom, mať ho v lietadle, pozerať sa filmy alebo emaily v posteli. Je ľahký a pomerne malý. Notebooky mávajú nižšiu spotrebu a vydržia aj niekoľko hodín bez pripojenia k elektrickej sieti. Oproti hernému PC využíva väčšinou Wi-Fi aj samozrejme sieťovú kartu. Ale tu jeho výhody končia.

Obrázek2

Do nevýhod sa radí prehrievanie, to sa dá čiastočne riešiť chladiacimi doskami, ale aj tak pri hraní hier bude dochádzať k väčšiemu zahrievaniu komponentov notebooku. Platí, že čím viac horúčavy, tým väčší vplyv na výkon a výdrž batérie.
Aj čistenie je náročnejšie, nemožno tu len tak vymeniť komponenty, výkonnosť je značne horšia a notebooky adekvátneho výkonu sú oveľa drahšie ako PC. K hernému notebooku si rovnako budete musieť zaobstarať hernú myš, klávesnicu a rovnako tak si väčšinou zaobstaráte aj väčší monitor.
Ideálne by bolo zaobstarať obe zariadenia, a tým pádom si budete môcť vybrať, kedy a kde budete, pracovať. Navyše, keby sa pokazil jeden môžete pokračovať na druhom.