Vymedzte si čas na vaše deti a to každý jeden deň.  Že nestíhate?  Nemáte na ne čas?  Žiadne výhovorky, všetko sa dá zvládnuť, len treba chcieť. Dôležité je ukázať deťom tu správnu cestu, stačí raz a oni si ju osvoja nastálo. A preto je potrebné sa s deťmi dennodenne rozprávať. Odborníci dokonca tvrdia, že je takmer nevyhnutné, aby sa rodičia s deťmi hrali. Stačí len chvíľka. Deti sa totiž učia prostredníctvom hry zvládať aj ťažké situácie a osvojovať si ich neskôr v praxi.

kostky

Rodičia často kupujú deťom hračky od výmyslu sveta. Všetky najmodernejšie hračky, ktoré lákajú detské očká, nesmú chýbať v žiadnej detskej izbe. A pritom najlepšie hračky sú tie najjednoduchšie, ktoré otvárajú deťom cestu do fantázie. Hoc aj obyčajné kocky či papierové skladačky.

Rodičia pomáhajú deťom s obliekaním, hygienou, vozia ich do školy a zo školy, varia, chystajú desiate… Často však už neostáva žiaden čas na hru s deťmi. Rodičia často hovoria, že hra nepatrí do života dospelých. Vravia: „Nech sa hrajú v kruhu rovesníkov, v škole či škôlke“. Veselá a spokojná hra je základom úspešného rozvoja detí. Hra rodiča s deťmi býva veľmi často opovrhovaná. A pritom to je tak dôležitá súčasť vzťahu detí s rodičmi. Vďaka hre totiž dieťa vníma rodiča nie ako dospelú osobu, ale ako dieťa, svojho kamaráta. A tak rodič nenápadne vychováva dieťa skrze hru, do ktorej vkladá svoj veľký edukatívny význam.  Rodič si to ani neuvedomuje ale cez hru so svojimi deťmi, vlastne vychováva a učí. Hra podporuje telesný, citový aj sociálny rozvoj dieťaťa, čo je dôležité rozvíjať práve u detí v predškolskom veku.

Je dokázané, že hra s deťmi má pozitívne účinky aj na dospelých. Spokojná hra je sama o sebe veľkou odmenou pre rodičov, pretože prežívajú tie najkrajšie chvíle so svojimi pokladmi. Majú tak príležitosť tráviť s deťmi príjemný čas bez konfliktu, napätia či stresu. Spoločná hra zbližuje a posilňuje.

Rodičia často nevedia ako však s deťmi hrať. Preto deťom pustia televíziu, ktorá však predstavuje pre dieťa veľmi pasívnu hru a nezapája ich do činnosti. Dieťa nijako netvorí, iba prijíma informácie. Preto vypnime televíziu a poďme sa hrať s deťmi.

perko

Pre predškolákov sú vhodné tieto hry:
–          plastelína, modurit
–          kocky lego (akékoľvek stavebnice)
–          skladačky a vystrihovačky z papiera
–          Výroba figuriek, domčekov z kartónov
–          Kreslenie vodovými farbami, pastelkami….