Spôsobili veľa duševných či finančných škôd a strát ako ukázala história. Tu sú dvaja veľmi známi čierni hackeri. Čo urobili, aby si získali svoju povesť a kde sú dnes?

hacker

1. Kevin Mitnick
Ministerstvo spravodlivosti USA ho označilo za "najžiadanejšieho počítačového zločinca v histórii USA" – práve tým bol notoricky známy. Príbeh Kevina Mitnicka je taký divný, že to bolo dokonca základom pre film: Track Down.
Čo urobil?Po odpykaní jedného roka vo väzení za hackerstvo do siete Digital Equipment Corporation bol prepustený na tri roky pod dohľadom. Ale tesne pred koncom tohto obdobia utiekol a vyrazil na 2,5-ročnú hackerskú výpravu, ktorá zahŕňala porušenie systému varovania v oblasti národnej obrany a krádež firemných tajomstiev.

Kde je teraz?Mitnick bol nakoniec zatknutý a odsúdený na trest odňatia slobody na päť rokov. Po absolvovaní týchto rokov sa stal konzultantom a verejným rečníkom pre počítačovú bezpečnosť. Aktuálne prevádzkuje spoločnosť Mitnick Security Consulting, LLC.

zabezpečení

2. Jonathan James
Príbeh Jonathana Jamesa, známy ako "c0mrade", je tragický. Začal hackovať v mladom veku, podarilo sa mu nahliadnúť do niekoľkých obchodných a vládnych sietí a poslali ho do väzenia – to všetko, zatiaľ čo bol ešte neplnoletý.
Čo urobil?James nakoniec narazil do siete NASA a stiahol si dostatok zdrojového kódu – majetok vo výške 1,7 milióna dolárov – aby sa dozvedel, ako funguje Medzinárodná vesmírna stanica. NASA musela vypnúť svoju sieť po dobu troch týždňov, zatiaľ čo vyšetrovali porušenie, čo predstavovalo ďalších 41 000 dolárov.
Kde je teraz?V roku 2007 sa niekoľko významných spoločností stalo obeťou mnohých útokov na sieť. Aj keď James poprel akúkoľvek účasť, bol podozrivý a vyšetrovaný. V roku 2008 James spáchal samovraždu, pretože veril, že bude odsúdený za zločiny, ktoré nespáchal.