Do poobedia trčia v školských laviciach, potom ich čaká hodina klavíra, večerné doučovanie nemčiny a každý víkend trávia v nákupných centrách. Aj takto vyzerá voľný čas našich detí. Krúžok volejbalu raz týždenne však nepostačuje na to, aby bolo vaše dieťa spokojné a šťastné. Príčinou je to, že sa o deti bojíme. Kým staršie generácie lietali vonku aj celý deň a zastavili sa doma až na obed a večeru, dnes si len máloktorý rodič dovolí nechať svoje dieťa bez dozoru. Pohyb mu však dokážeme zabezpečiť aj bez zbytočného strachu.

kojenec

Chýba prirodzený pohyb
Športovým aktivitám sa deti venujú hlavne v škole na telocviku a vo voľnom čase na rôznych krúžkoch. Istotne aj toto so sebou nesie množstvo benefitov, no nenahrádza to dieťaťu bežný pohyb. Chýba bicyklovanie, pobehovanie po vonku, lezenie po stromoch a aj obyčajná chôdza. Ratolesti vozievame autom do školy, hoci by im cesta trvala len niekoľko minút.
Voľný a neorganizovaný pohyb ale veľmi ovplyvňuje aj vnútorný svet dieťaťa. Možno aj vy sa venujete pohybu. Predstavte si, ako uvoľnene sa cítite po hodine behu. Ľahšie sa sústredíte na prácu, zlepší sa vám nálada, zabudnete na malicherné problémy a blahodarný účinok to má aj na naše medziľudské vzťahy. To isté však potrebuje aj dieťa. A možno ešte viac ako dospelý.

Vychádzka každý deň
Najlepšie v prírode, ale aj v mestských parkoch prípadne popri riekach sa môžete spoločne prejsť. Ak to náhodou nestíhate, môže si dieťa spraviť vychádzku zo školy domov. Veď práve cestou do školy alebo zo školy sa budujú tie najlepšie priateľstvá. Pokiaľ si spravíte rutinu z takýchto rodinných vychádzok, môže to mať veľmi dobrý vplyv na vaše rodinné vzťahy. Pokiaľ má dieťa rado zvieratká, môžete spoločne venčiť psy z útulku.

Zapájajte sa do hier aj vy
Zahrajte si s deťmi hru na slepú babu alebo si s nimi choďte zakopať na ihrisko. Čokoľvek sa ráta a hlavne tí menší to určite ocenia. A vy možno zistíte, že ste duchom oveľa mladší ako ste si mysleli.

miminko

Pozor, aby si sa nezašpinil!
Skúste túto vetu aspoň obmedziť. Dieťa potrebuje skákať do kaluží, občas si rozbiť kolienko alebo sa zašpiniť od hliny. Doprajte mu v tomto trošku slobody a prirodzeného pohybu.