národný park Ghorki-Terelj
Najkrajší národný park Mongolska s impozantnými skalnými útvarmi pripomínajúcimi skladačku.
V jeho južnej časti sa nachádza viacero turistických kempov kde vás ubytujú v pravých mongolských jurtách.
Okrem obdivovania prírodných scenérií je možnosť zajazdiť si na ťave alebo koňoch a miestni obyvatelia vás bez ostychu pozvú na ochutnávku tradičných špecialít.

altán
 
kláštor Gandantegchinlen
Gandantegchilenbol jedným z mála kláštorov, ktoré unikli v tridsiatich rokoch 20. storočia stalinskému besneniu a ničeniu. Bol zatvorený v roku 1938 a päť priľahlých chrámov bolo zničených. Až po petícii napísanej poprednými lámami bol kláštor otvorený a fungoval ďalej aj keď len s malým počtom mníchov.
 
Najväčšia dominanta kláštora socha Megjid-Janraiseg bola odliata zo zlata a bronzu a postavená v roku 1913. Mala výšku 32 m a bola symbolom mongolskej nezávislosti. Po nájazde sovietskych vojsk však bola zničená ale v roku 1996 znova zrekonštruovaná. Súčasná socha je už nižšia, je odliata z medi a potiahnutá vrstvičkou zlata. Každoročne ju mnísi odievajú ho hodvábu a zlatom vyšívaného brokátu.
 
klášter

kláštor Erdenedzú
Tento budhistický kláštor obohnaný monumentálnymi hradbami sa nachádza blízko mestečka Charchorin. Bol postavený v 16. storočí chánom Abatajom. V hradbách nájdete niekoľko desiatok mohýl postavených ako pamätníky významným činiteľom a budhistickým svätým.

mongolsko
 
ľadovec Potanin
Ľadovec Potanin nachádzajúci sa v pohorí Altaj v regióne Tavan Bogd v západnom Mongolsku je najväčším ľadovcom v krajine. Odhaduje sa, že je až 11km dlhý.
 
Je k nemu ťažký prístup aj vďaka dosť častým zmenám počasia. Nie je zriedkavé sneženie ešte aj na konci mája a nočný mráz uprostred augusta. Aj napriek nepriaznivým podmienkam je krajina v tejto odľahlej oblasti úchvatná. Nájdete tamkryštálovo čisté riečky prameniace v ľadovci, kontrast slnečných rozkvitnutých trávnatých lúk a bielych vrcholkov hôr.