Navigácie nám môžu ušetriť veľa času a aj nervov na cestách. Vďaka nim je jazda autom plynulá, rýchla a môžeme sa vyhnúť neželaným dopravným nástrahám (zápchy, obmedzenia, uzávery,…)
Ak hľadáte v cudzom meste konkrétnu ulicu, vďaka navigácii viete kde máte odbočiť bez toho aby ste spomalili jazdu a zdržiavali tak ostatných vodičov v premávke. Nemusíte ísť pomaly a čítať každú jednu tabuľu.
Možno si poviete, že v dnešnej dobe smartfónov a množstva aplikácií je zbytočné vyhadzovať peniaze za navigáciu. Ale pozeranie na malú obrazovku a sledovanie cesty je dosť náročné a aj nebezpečné. Navigácia má množstvo výhod, na ktoré si rýchlo zvyknete a každá jazda autom bude oveľa bezpečnejšia.

ipad

Ako vybrať správnu navigáciu
Navigáciu, v ktorej sú všetky mapy sveta nenájdete, ale nájdete navigácie, v ktorých už sú mapy napr. západnej Európy, východnej, … vyberte navigáciu, v ktorých sú mapy štátov, ktoré najčastejšie navštevujete. Dávajte pozor či navigácia umožňuje bezplatnú aktualizáciu tých máp. Veľká časť výrobcov bezplatnú aktualizáciu ponúka, ale len do doby životnosti zariadenia (do doby, kým sa bude daný produkt predávať).

mapa

Druhy navigácií
Navigácie sú rôzne, potrebujete inú navigáciu do osobného automobilu, inú do nákladného auta a inú na motocykel.

Pre osobný automobil
Tieto navigácie majú veľký, prehľadný dotykový displej. Hlasovú navigáciu isto oceníte v rušnom meste, keď venujete značnú časť pozornosti premávke.

Pre nákladné autá
Nákladné autá sa na cestách stretnú s viacerými obmedzeniami. Mosty, podjazdy, zákaz vjazdu,… všetky tieto obmedzenia sú zaznamenané v navigácii určenej pre nákladné autá. Stačí do nej len zadať parametre vozidla (výška, váha,…) a ukáže sa Vám cesta, ktorá je najvhodnejšia pre Vaše vozidlo

Pre motorky
Navigácie pre motorky sú podobné automobilovým navigáciám. Sú odolnejšie voči poveternostným podmienka (dážď, vietor, náraz, prach…).

motorka

Navigácia pre turistov
V tejto navigácii klasické mapy nenájdete. Zato Vám neunikne žiadna lesná cestička ani turistický chodník. Tento druh navigácie je výborný pre milovníkov prírody a nadšencov turizmu.