Osobitosť slovenskej prírody? Medzi základ rozhodne patria minerálne vody, ktoré sú výnimočné aj svojimi liečivými účinkami na zdravie človeka. Minerálne a termálne pramene sú síce po území Slovenska rozložené nerovnomerne, ich hustota je však porovnateľne väčšia než v okolitých krajinách. Slovenské kúpele vznikli práve vďaka ich prítomnosti a tvoria neoddeliteľnú zložku cestovného ruchu.

bazén

Koncentrácia slovenských kúpeľov – v ktorom kúte je ich najviac?

Hneď na začiatku je potrebné spomenúť, že minerálna voda a jej pôvod sú priamo späté s ostatnými prírodnými úkazmi, akými sú napríklad ložiská železných rúd alebo sopečná činnosť. Aj tento fakt sa výrazne podieľa na ich rozložení. Najväčšia koncentrácia prírodných prameňov na Slovensku sa nachádza na území stredného Slovenska. Na tomto území sa nachádza až takmer 50 % zo všetkých prírodných prameňov. Výrazný podiel zaberá aj východné Slovensko. Najmenej prírodných prameňov sa nachádza na území západného Slovenska. Celkovo sa na Slovensku nachádza viac než 100 minerálnych prameňov, čo skutočne nie je málo. S ich rozmiestnením sa spája aj množstvo kúpeľných zariadení. Na miestach, na ktorých vzniklo prírodnou činnosťou najviac prameňov sa súčasne nachádza aj najviac kúpeľných zariadení. Do týchto zariadení chodia ľudia za účelom tak rekonvalescencie, ako aj rekreácie. Okrem toho na Slovensku nájdeme kúpele, ktoré sa zameriavajú na liečbu všetkých druhov ochorení. Ak vás teda trápi určitý zdravotný problém, nájdete minimálne jedno kúpeľné zariadenie, do ktorého si môžete prísť svoje potiaže liečiť.


voda

Liečba pitím minerálnych vôd

Minerálne a termálne vody majú pozitívny účinok na zdravie človeka tak ich vonkajších použitím, ako aj vnútorným. Minerálna voda blahodárne vplýva pri problémoch s pohybovým aparátom, srdcovo-cievnych ochoreniach či ochoreniach týkajúcich sa kože. Pri problémoch s tráviacou sústavou sa osvedčilo pitie minerálnej vody. Jedná sa o vodu, ktorá je bohatá na hydrogénuhličitany, vápnik alebo horčík. Okrem toho, ak sa rozhodnete zavítať do kúpeľov, zmeníte aj ovzdušie. Množstvo kúpeľov sa nachádza priamo v prírode, vďaka čomu si užijete čerstvého vzduchu. Inak sa tieto miesta nazývajú aj klimatické kúpele. Zregenerujete nielen vaše telo, ale aj myseľ, čo je v súčasnom uponáhľanom svete nevyhnutné.

Láka vás návšteva slovenských kúpeľov? Doprajte vášmu telu oddych. Navštívte stránku http://nasavoda.sk/, kde nájdete mnoho zaujímavých informácií, vďaka ktorým si vyberiete tie najlepšie kúpele aj vy. Doprajte vášmu telu nový dych!