Súkromné kancelárie sú zvyčajne pokladané za vymoženosť, ktorá patrí hlavám podniku a najdôležitejším, najlepšie plateným zamestnancom. Tu je niekoľko faktov, o ktorých niet pochybností:

skleněné dveře

  • Viac súkromia znamená menej interakcií s ostatnými, menej priestoru na vyrušovanie a rozptyľovanie sa.
  • Zvyšuje sa schopnosť sústrediť sa, ale znižuje sa miera spolupráce s tímom.
  • Zdôrazňuje dôležitosť funkcie a podčiarkuje celkový dojem, istým spôsobom je však uberá na flexibilite.

Nové stratégie zaoberajúce sa plánovaním kancelárií, vplyvom technológií a podporovaním rôznych spôsobov prístupu, môžu prácu vo všetkých typoch kancelárií zefektívniť. Pracoviská navrhované pre jednu osobu z dlhodobého hľadiska nepodľahli žiadnym prevratným módnym trendom, zhrnuli by sme ich asi ako štyri steny, jeden stôl a skrinka, kreslo a jedno či dve stoličky pre hostí, ostatné veci sú pokladané za doplnky. Možno Vás to prekvapí, ale zmeny sa týkajú aj týchto základných vecí, o ktorých si možno myslíte, že sa nedá špekulovať.

Štyri steny
Štyri múry, jedny dvere, nejaké okná, tak si to všetci pamätáme. Zavrieť sa však v kancelárii znamená strácať prehľad o dianí okolo seba. Oddeliť od ostatných môžu lídra aj sklenené steny alebo dvere https://lmmont.sk/sklenene-realizacie/sklenene-dvere/sklenene-dvere-do-oblozkovej-zarubne/. V praxi zabezpečia privátnu zónu na rozjímanie a zároveň sú prepojením s aktívnou verejnou zónou.

Jeden stôl, skrinka, kreslo
Masívny stôl z dubového dreva, kožené kreslo, ladiaci nábytok, na poličke fľaša drahého alkoholu, na stene obraz známeho umelca alebo niekoľko diplomov – toto je obraz, ktorý sa nám vynára v mysli, aktuálny pred niekoľkými desaťročiami. Ostávať pri tomto ponímaní by bolo chybou. Mohli by sme to prirovnať ku pánovi nosiacemu oblek a drahé náprsné hodinky. Vyzeral by štýlovo a možno z recesie by to prešlo, ale dnes používame PDA a rovnako je potrebné prispôsobiť ostatné veci dobe.

dveře

Nové materiály a nové technológie by mali byť aplikované podľa praktickosti. Niekedy to môže vyzerať chaoticky, ale ľudia zvyknú okolo seba ukladať veci, ktoré používajú najčastejšie a podľa priorít.

  • To, čo je najdôležitejšie, by malo byť hneď vedľa telefónu.
  • Podklady, ktorým bude venovaná pozornosť čoskoro, by sa mali nachádzať blízko okrajov pracovnej plochy.
  • Hotové projekty, pomôcky a všetko, čo bude ešte potrebné vyriešiť v blízkej budúcnosti, by malo byť horizontálne poukladané, aby ich bolo ľahké nájsť. Ukladanie do boxov a zakladačov môže priniesť neželaný efekt „zíde z očí, zíde z mysle“.